Film Hakkında

Sinopsis

 

İstanbul’u Mücevhere Sığdıran Usta isimli uzun metraj belgesel film dünyaca ünlü bir mücevher ustasının sıra dışı hikâyesini anlatıyor.

Mesleğe 12 yaşında Kapalıçarşı’da çırak olarak başlayan ve Kapalıçarşı’nın 600 yıllık yerleşik mücevher geleneğine kafa tutarak kendisine özgü bir yol izlemeyi tercih eden Bıçakçı, şimdi tüm dünyada tasarımlarıyla ödüller kazanan “ Yüzüklerin Efendisi” olarak anılıyor.

İlhamını İstanbul’dan alan, âşık olduğu bu kenti tüm renkleriyle ve ihtişamıyla anlatan Sevan Bıçakçı, Boğazı, balıkları, martıları, Kız Kulesini, camileri, kiliseleri kubbeli yüzüklerinin içine ustaca sığdırıyor, mücevherlerine nakşediyor. Her biri diğerinden farklı olan eserlerinin yaratımında görsel sanatların tüm formlarından yararlanan Bıçakçı’nın zanaatkârlar ve sanatçılardan oluşan ekibinde, heykeltıraş, ressam, mine ustası ve hattat bile var.

Hollywood yıldızlarının, ünlü koleksiyonerlerin, müzelerin haklı ilgisini çeken Sevan Bıçakçı’yı farklı kılan hayata bakışında gizli. Bir tasarıma başlarken ne kadar sürede bitireceğini hesaplamıyor. Trendlere aldırmıyor, kaça mal olacağını ya da satılıp satılmayacağını umursamıyor. Gördüğü rüyayı cam kubbenin altına sığdırıyor.

Belgesel film Sevan Bıçakçı’nın hayat hikâyesini zümrüt bir yüzüğün tasarım ve yapım sürecine paralel olarak anlatıyor. Müthiş bir tasarımcının hayat hikayesinin ötesinde çok kültürlü bir kentin, İstanbul’un da masalı olan film dünyanın önde gelen mücevher uzmanları, yazarlar, akademisyenler, ailesi, ustaları, meslektaşlarının tanıklığında, Sevan Bıçakçı’yı özgün bir müzik, ustaca kurgulanmış çekimlerle adeta görsel bir şölenle anlatıyor.

 

Sevan Bıçakçı

 

İstanbul'u mücevhere sığdıran usta


 

Film Ekibi


 

Ümran Safter

Yapımcı&Yönetmen


Ahsen Diner

Yapımcı&Senarist


Orkun Telli

Görüntü Yönetmeni


Bülent Yılmaz

Görüntü Yönetmeni

 

 

Erol Çulhacı

Kurgu Yönetmeni


Derya Türkan

Besteci


Esra Yeşilçimen

Uygulayıcı Yapımcı


Nezih Tavlaş

Proje Koordinatörü

 

 
 

Suraj Sharma

Yapım Danışmanı


Shira Pinson

Kurgu Danışmanı

 
 

Kamera Arkası


 
 
 

İletişim


İletişim Bilgileri

info@sevanbicakcifilm.com

contact@ekimmedya.com

umran@ekimmedya.com

ahsen@ekimmedya.com